65th National Film Awards: Sridevi wins 'Best Actress' for 'Mom' posthumously, 'Newton' 'Best Hindi Film'—Check full list

Check out the complete list of winners.

65th National Film Awards: Sridevi wins 'Best Actress' for 'Mom' posthumously, 'Newton' 'Best Hindi Film'—Check full list

New Delhi: The most prestigious National Film Awards have been announced and amid tough competition, the list of winners has been revealed. The jury of the renowned 65th National Film Awards is headed by veteran filmmaker Shekhar Kapur while the panel has as many as ten members who screen the best of Indian cinema.

List of winners:

Sridevi—Best Actress for 'Mom' posthumously

The Dada Saheb Phalke Award has been conferred to late actor Vinod Khanna. 

Feature Films

BEST FEATURE FILM: Village Rockstars
Producer: Rima Das
Director: Rima Das

INDIRA GANDHI AWARD FOR BEST DEBUT FILM OF A DIRECTOR: Sinjar
Producer: Shibu G Suseelan
Director: Pampally

BEST POPULAR FILM PROVIDING WHOLESOME ENTERTAINMENT Baahubali - The Conclusion
Producer:  Prasad Devineni
Director:  @ssrajamouli

NARGIS DUTT AWARD FOR BEST FEATURE FILM ON NATIONAL INTEGRATION: Dhappa
Producer: Sumatilal Popatlal Shah
Director: Nipun Dharmadhikari

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES: AALORUKKAM
Producer:   Jolly Lonappan
Director :   V C Abhilash

BEST FILM ON ENVIRONMENT CONSERVATION/
PRESERVATION: Irada
Producer:  Irada Entertainment LLP
Director:  Aparnaa Singh

BEST CHILDREN’S FILM: MHORKYA
Producer:  Kalyan Rajmogli Padal
Director :  Amar Bharat Deokar

65th #NationalFilmAwards: Feature Films
BEST DIRECTION: Director- Jayaraj (BHAYANAKAM)

BEST ACTOR: Riddhi Sen (NAGARKIRTAN)

BEST CHILD ARTIST: Bhanita Das (Village Rockstars)

BEST SUPPORTING ACTRESS: Divya Dutta (IRADA)

BEST SUPPORTING ACTOR: Fahad Fazil (Thondimuthalum Driksakshiyum)

BEST FEMALE PLAYBACK SINGER: Kaatru Veliyidai
SONG: Shashaa Tirupati (VAAN)

BEST CINEMATOGRAPHY: Bhayanakam 
Cameraman:  Nikhil S Praveen

Newton—Best Hindi Film

Pankaj Tripathi—Special Mention Award, Newton

Kaccha Limboo—Best Marathi Film

 

BEST HINDI FILM: Newton
Producer:  Amit V Masurkar
Director :  Manish Mundra

BEST SCREENPLAY 
i)  Screenplay Writer (Original): Sajeev Pazhoor (Thondimuthalum Driksakshiyum)
ii)  Screenplay Writer (Adapted): JAYARAJ (Bhayanakam) 
iii)  Dialogues : Sambit Mohanty (Hello Arsi)

BEST PRODUCTION DESIGN: Santhosh Raman (Take Off)

BEST MAKE-UP ARTIST: Ram Rajjak (Nagarkirtan)

BEST  MUSIC DIRECTION
a)Songs - @arrahman- Kaatru Veliyidai 
b)Background Music- A. R Rahman (MOM)

BEST LYRICS: J M Prahalad
Song:  Muthuratna

SPECIAL JURY AWARD: Nagarkirtan
Producer:  Sani Ghose Ray
Director :   Sani Ghose Ray

BEST CHOREOGRAPHY: 
SONG: "Gori Tu Latth Maar"
Ganesh Acharya, Toilet Ek Prem Katha 

BEST ACTION DIRECTION AWARD: Abbas Ali Moghul (Baahubali-The Conclusion)
@BaahubaliMovie

BEST GUJARATI FILM: Dhh
Producer:  Amruta Parande
Director:    Manish Saini

BEST TELUGU FILM: Ghazi
Producer:  Prasad V. Potluri (Picture House Media Limited) (PVP Cinema)
Director:  Sankalp

BEST TAMIL FILM: To Let
Producer:  Prema Chezhian
Director:  Chezhiyan

BEST ASSAMESE FILM: Ishu 
Producer:  Children's Film Society, India
Director :   Utpal Borpujari

BEST BENGALI FILM: Mayurakshi
Producer:  Firdausul Hasan
Director :  Atanu Ghosh

BEST KANNADA  FILM: Hebbettu Ramakka
Producer:  Putta Raju .S.A
Director:  N.R Nanjunde Gowda

BEST MALAYALAM FILM: Thondimuthalum Driksakshiyum
Producer:  Sandip Senan
Director:  Dileesh Pothan

BEST MARATHI FILM: Kachcha Limbu
Producer:   Mandarr Bhaskar Devasthali
Director:  Prasad Oak

BEST ODIYA  FILM: Hello Arsi
Producer:  Ajaya Routray
Director:   Sambit Mohanty

BEST TULU FILM: Paddayi
Producer:  Nithyananda Pai
Director:  Abhaya Simha

BEST JASARI FILM:SINJAR
Producer: Shibu G Suseelan
Director: Pampally

BEST LADAKHI FILM: Walking With The Wind
Producer:  Mahesh Mohan
Director:   Praveen Morchhale

SPECIAL MENTION: Pankaj Tripathi, Newton

SPECIAL MENTION: Parvathy, Take Off

SPECIAL MENTION: Prakruti Mishra, Hello Arsi

SPECIAL MENTION: Yasharaj Karhade, Mhorkya

Best Writing on Cinema (Special Mention)
Mr. Sunil Mishra

Best Writing on Cinema 
Best Film Critic: Mr. Giridhar Jha

Best Book on Cinema: Matmagi Manipur-The first Manipuri Feature Film
Author: Bobby Wahengbam
Publisher: Angomningthou Preservation & Documentation

BEST MALE PLAYBACK SINGER: K.J Yesudas (Viswasapoorvam Mansoor)
Song: Poy Maranja Kalam

Non-Feature Films

SPECIAL MENTION: 
(a) Rebirth- Director: Jayaraj
(b) Cake Story- Director: Rukshana Tabassum
(c) Afternoon- Director: Swapnil Vasant Kapure

BEST NARRATION/ VOICE OVER: The Lion of Laddak 
Narrator: Francois Castellino

BEST MUSIC: Shored of Liberty  
Music Director: Ramesh Narayanan

BEST EDITING: Mrityubhoj The Death Feast
Editor: Sanjiv Monga & Tenzin Kunchok

Best On location Sound Recordist: Samarth Mahajan (The Unreserved)

BEST AUDIOGRAPHY: Pavasacha Nibandha 
Audiographer: Avinash Sonawane

BEST CINEMATOGRAPHY:
(a) Appu Prabhakar (Eye Test) 
(b) Arnold Fernandes (Dawn)

BEST DIRECTION: Nagraj Manjule (Pavasacha Nibandha)

BEST FILM ON FAMILY VALUES: Happy Birthday 
Producer FTII 
Director: Medhpranav Babasaheb Powar

BEST SHORT FICTION FILM: Mayat 
Producer: Dr Suyash Shinde
Director: Dr Suyash Shinde

SPECIAL JURY AWARD: 
(a) A Very Old Man with Enormous  Wings 
Producer: Films Division
Director: Prateek Vats
(b) Monday 
Producer: FTII
Director: Arun K

BEST  ANIMATION FILM: 
(a) The Fish Curry 
Producer: Munish Tewari
Director: Abhishk Verma 
Animator: Abhishk Verma 

(b) The Basket 
Producer: Nilima Eriyat
Director: Suresh Eriyat
Animator: Studio EEKSAURUS

BEST INVESTIGATIVE FILM: 1984, When the sun didn’t rise 
Producer: Teenaa Kaur
Director: Teenaa Kaur

BEST EXPLORATION/ADVENTURE FILM (TO INCLUDE SPORTS): Ladakh Chale Richawala
Producer: Films Division
Director: Indrani Chakrabarti

BEST EDUCATIONAL FILM: The Little Girl We Were and the Women We Are Producer: RAHI Foundation
Director: Vaishali Sood

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES
(a) I am Bonnie 
Producer: Films Division
Director: Satarupa Santra

(b) Veil Done 
Director: Juhi Bhatt 
Producer: Rajiv Mehrotra

BEST ENVIRONMENT FILM  INCLUDING AGRICULTURE: The Pangti Story Producer: Rajiv Mehrotra
Director: Sesino Yhoshu

BEST PROMOTIONAL FILM (to cover tourism, exports, crafts, industry etc)-Poetry on Fabric : Chendari Nama 
Producer: Sanjay Gupta for Pro Art India
Director: Rajendra Janglay

BEST ARTS /CULTURAL FILM: Girija 
Producer: Madhu Chandra, Sudha Datta
Director: Debapriya Adhikary, Samanwaya Sarkar

BEST BIOGRAPHICAL/ HISTORICAL RECONSTRUCTION: (a) Naachi se Baanchi Producer: Films Division Director: Biju Toppo (b) Sword of Liberty Producer: R C Suresh Director: Shiny Jacob Benjamin

SPECIAL JURY AWARD: 
(a) A Very Old Man with Enormous  Wings 
Producer: Films Division
Director: Prateek Vats
(b) Monday 
Producer: @FTIIOfficial 
Director: Arun K

BEST ANTHROPOLOGICAL/ETHNOGRAPHIC FILM:  
(a) Name, Place, Animal, Thing
Producer: Nithin R
Director: Nithin R

(b) Slave Genesis
Producer: Aneez K M
Director: Aneez K M

BEST DEBUT FILM OF A DIRECTOR: Water Baby
Producer: Varun Shah
Director: Pia Shah

A big congratulations to the winners. Reportedly, the awards will be given to the winners on May 3, 2018. 

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. You can find out more by clicking this link

Close