Eight phase of Lok Sabha polls: List of constituencies and key candidates

Amethi, Sultanpur, Pratapgarh, kaushambi, Phulpur, Allahabad, Faizabad, Ambedkar Nagar, Bahraich, Kaiserganj, Shrawasti, Gonda, Basti, Sant Kabir Nagar, Bhadohi

Last Updated: May 07, 2014, 10:51 AM IST

Zee Media Bureau/Aatif Iqbal

Uttar Pradesh (15/80)

Constituencies: Amethi, Sultanpur, Pratapgarh, kaushambi, Phulpur, Allahabad, Faizabad, Ambedkar Nagar, Bahraich, Kaiserganj, Shrawasti, Gonda, Basti, Sant Kabir Nagar, Bhadohi

Key Candidates: Rahul Gandhi (INC)- Amethi, Smriti Irani (BJP)- Amethi, Kumar Vishwas (AAP)- Amethi, Varun Gandhi (BJP)- Sultanpur, Shakeel Ahmed (SP)- Sultanpur, Rajkumar Ratna Singh (INC)- Pratapgarh, Shailendra Kumar (SP)- Kaushambi, Mohammad Kaif (INC)- Phulpur, Rewati Raman Singh (SP)- Allahabad, Shayama Charan Gupta (BJP)- Allahabad, Nirmal Khatri (INC)- Faizabad, Hari Om (BJP)- Ambedkar Nagar, Ram Murti Verma (SP)- Ambedkar Nagar, Shabbir Ahmed (SP)- Bahraich, Vinod Kumar (SP)- Kaiserganj, Brijbhushan Sharan Singh (BJP)- Kaiserganj, Vinay Kumar Pandey (INC)- Shrawasti, Atiq Ahmed (SP)- Shrawasti, Beni Prasad Verma (INC)- Gonda, Brij Kishor Singh (SP)- Basti, Ram Prasad (BSP)- Basti, Seema Mishra (SP)- Bhadohi

Uttarakhand (5/5)

Constituencies: Tehri Garhwal, Garhwal, Almora, Nainital-Udhamsingh Nagar, Hardwar

Key Candidates: Saket Bahuguna (INC)- Tehri Garhwal, Mala Rajya Lakshmi Shah (BJP)- Tehri Garhwal, Dr Harak Singh Rawat (INC)- Garhwal, BC Khanduri (BJP)- Garhwal, Ajay Tamta (BJP)- Almora, Pradeep Tamta (INC)- Almora, Bhagat Singh (BJP)- Nainital-Udhamsingh Nagar, K C Singh Baba (INC)- Nainital-Udhamsingh Nagar, Renuka Rawat (INC)- Hardwar, Ramesh Pokhariyal Nishak (BJP)- Hardwar
Andhra Pradesh (25/42)

Constituencies: Araku, Srikakulam, Vizianagaram, Visakhapatnam, Anakapalle, Kakinada, Amalapuram, Rajahmundry, Narsapuram, Eluru, Machilipatnam, Vijaywada, Guntur, Narasaraopet, Bapatla, Ongole, Nandyal, Kurnool, Anantpur, Hindupur, Kadapa, Nellore, Tirupati, Rajampet, Chittor

Key Candidates: Kishor Chandra Deo (INC)- Araku, Kinjarapu Yerran Naidu (TDP)- Srikakulam, Botcha Jhansi Lakshmi (INC)- Vizianagram, Ashok Gajapathi Raju Pusapati (TDP)- Vizianagaram, Y S Vijayamma (YSRCP)- Visakhapatnam, M Pallam Raju (INC)- Kakinada, Murli Mohan Maganti (TDP)- Rajahmundry, M Nageswara Rao (INC)- Eluru, Sistla Ramesh (INC)- Machilipatnam, Avinash Devineni (INC)- Vijaywada, Abdul Waheed Shaik (INC)- Guntur, Jayadev Galla (TDP)- Guntur, Chinta Mohan (INC)- Tirupati, A Sai Prathap (INC)- Rajampet, Naramalli Sivaprasad (TDP)- Chittor, B Rajagopal (INC)- Chittor

Bihar (7/40)

Constituencies: Sheohar, Sitamarhi, Muzaffarpur, Maharajganj, Saran, Hajipur, Ujiarpur

Key Candidates: Rama Devi (BJP)- Sheohar, Md Anwarul Haque (RJD)- Sheohar, Arjun Rai (JD(U))- Sitamarhi, Sitaram Yadav (RJD)- Sitamarhi, Bijendra Chaudhary (JD(U))- Muzaffarpur, Ajay Nishad (BJP)- Muzaffarpur, Manoranjan Singh (JD(U))- Maharajganj, Rajiv Pratap Rudy (BJP)- Saran, Rabri Devi (RJD)- Saran, Ram Vilas Paswan (LJP)- Hajipur, Aswamedh Devi Kushwaha (JD(U))- Ujiarpur
Himachal Pradesh (4/4)

Constituencies: Kangra, Mandi, Hamirpur, Shimla

Key Candidates : Shanta Kumar (BJP)- Kangra, Chander Kumar (INC)- Kangra, Pratibha Singh (INC)- Mandi, Ram Swaroop Sharma (BJP)- Mandi, Anurag Thakur (BJP)- Hamirpur, Virendra Kashyap (BJP)- Shimla, Mohan Lal Brakta ( INC)- Shimla

Jammu & Kashmir (2/6)

Constituencies: Baramulla, Ladakh

Key Candidates: Sharief-ud-Din Shariq (JKNC)- Baramulla, Md Hassan ( IND)- Ladakh, Tsering Samphel (INC)- Ladakh

West Bengal (6/42)

Constituencies: Jhargram, Medinipur, Purulia, Bankura, Bishnupur, Asansol

Key Candidates: Dr Pullin Baske (CPI)- Jhargram, Anita Hansda (INC)- Jhargram, Sandhya Roy (AITC)- Medinipur, Narahari Mahato (AIFB)- Purulia, Basudeb Acharia (CPI(M))- Bankura, Saumitra Khan (AITC)- Bishnupur, Sushmita Bauri (CPI(M))- Bishnupur, Dola Sen (AITC)- Asansol, Babul Supriyo (BJP) - Asansol