India's schedule on Day 7 of Asian Games 2014

India's schedule on the seventh day of the competitions in the Asian Games here on Friday.

India's schedule on Day 7 of Asian Games 2014

Incheon: India's schedule on the seventh day of the competitions in the Asian Games here on Friday.

Archery:

India v Hong Kong men's team recurve 1/8 eliminations (06:00 am onwards)

India v Uzbekistan women's team recurve 1/8 eliminations (06:00 am onwards)

Jayanta Talukdar and Atanu Das (recurve men's individual 1/32 eliminations 07:10 am onwards)

Deepika Kumari and Laxmirani Majhi (women's recurve individual 1/16 eliminations 07:40 onwards)

Badminton:

P Kashyap v Lee Chong Wei (men's singles round of 16); Manu Attri/N Sikki Reddy v Chrisnanta Danny Bawa/Neo Yu Yan Vanessa (mixed doubles round of 16); K Srikanth v Son Wanho (men's singles round of 16); Saina Nehwal v Wang Yihan (women's singles quarter finals); Mani Attri/B Sumeeth Reddy v Ahsan Mohammed/Hendra Setiawan (men's doubles quarter finals) (09:30 am onwards)

Boxing:

Shiv Thapa v Nadir (men's 56kg round of 16); Kuldeep Singh v T Anavat (men's 81 kg round of 16); Akhil Kumar v Charly Suarez (men's 60kg round of 16); Amritpreet Singh v N Park (men's 91 kg round of 16) - (03:30 pm onwards)

Golf:

Men's and women's individual and team round 2 (03:50 am onwards)

Equestrian:

Sangram Singh, Fouaad Mirza, M S Rathore, Ajai Poovaiah eventing individual and team final competition ? jumping

Hockey:

Malaysia v India (Women's Pool A at 01:30 pm).

Sailing:

Men's optimist - Races 7 and 8; women's 29er - races 7 and 8; women's laser radial race 6; women's optimist - races 7 and 8; men's hobie 16 open hull - races 7 and 8 - (07:30 am onwards)

Shooting:

Men's centre fire pistol individual and team; women's 50m rifle 3-P individual and team - (05:30 am onwards)

Squash:

India v Korea (women's team semifinals) (10:00 am)

India v Kuwait (men's team semifinals) (12:30 pm)

Swimming:

Men's 50m breaststroke and 1500m freestyle heats (05:30am onwards)

Tennis:

Sanam Singh v Hyeoni Chung (men's singles round 3); Yuki Bhambri v R Christopher Benjamin (men's singles 3rd round); Ankita Raina v Eri Hozumi (women's singles 3rd round) (07:00 am onwards)

Divij Sharan/Yuki Bhambri v Wong Chun Hun/Yeung Pak Long (men's doubles round 2); Saket Myneni/Sanam Singh v Ammar Alhaqbani/Omar Fahmi Ahmed (men's doubles round 2); Sania Mirza/Prarthana Thombre v B Enkhbayar/D Gotov (women's doubles round 2); Ankita Raina/Sharan Divij v Yoo Mi/Y Lim (mixed doubles round 2); Sania Mirza/Saket Myneni v Sanjar Fayziev/Sabina Sharipova (mixed doubles round 2) - (09:30 am onwards)

Volleyball:

India v Maldives (women's quarterfinal qualification) - (11:30 am)

India v Iran (men's Group C preliminaries) - (01:30 pm).  

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. You can find out more by clicking this link

Close