Cueist Habib misses maximum break

Sharm-el-Sheikh, Egypt: Chennai-based Rafath Habib marked India`s presence at the IBSF World 6 Reds snooker, that is being held along with the team championship, with a break of 73, missing the maximum by two points.

Habib, however, lost the match to Alal Mimun of Morocco 3-4 on the opening day of the tournament Thursday but recovered to win his next outing against Abdel Rahman Saif Al Shamshi of the United Arab Emirates 4-1 in Group E.

Meanwhile, Egyptian Wael Talaat crafted the maximum break of 75 against Milad Elabbar of Libya and Roman Larinov of Russia became the youngest at 11 years to appear in 6 Reds international championship.

Indian results (6 Reds, Individual):

Men - Group A: Laxman Rawat bt Ehab Al Agamy (Egypt) 4-2; Rawat bt Roman Lorinov (Russia) 4-0.

Group B: Ketan Chawla bt Haythan Al Fayoumi (Egypt) 4-2; Chawla bt AZari Kaplanian (Palestine) 4-0.

Group C: Nadeem Ahmed bt Bolorkhuu Erdene (Mongolia) 4-2.

Group E: Rafath Habib lost to Alal Minun Himad (Moroco) 3-4; Habib bt Abdel Rahman Saif Al Shamshi (UAE) 4-1.

Group H: Shivam Arora lost to Alex Borg (Malta) 1-4; Arora bt Zamarari Hassas (Afghanistan) 4-1.

Group I: Sourav Kothari bt Mohamed Abdel Moneim (Egypt) 4-0; Kothari bt Nasser Bomjedad (Kuwait) 4-0.

Group K: Nadeem Azeez lost to Amr maged (Egypt) 2-4; Azeez lost to Karim Abdel Meguid (Egypt) 3-4.

Group O: Varun Madan bt Fawwaz Alhelo (Jordan) 4-0; Madan bt Patryk Maslowski (Poland) 4-2.

Group R: Faisal Khan bt Ng Yam Shui (Hong Kong) 4-3.

Group S: Kamal Chawla bt Ahmed Al Taweel (Iraq) 4-0 (walk-over).

Group U: Dharminder Lilly bt Alaa Elasaed (Egypt) 4-1.

Group AD: Syed Saleem bt Walid Abdel Moshen (Egypt) 4-0.

Women - Group A: Arantxa Sanchis bt Chaker Hayat (Morocco) 3-0; Sanchis bt Ka Wai Won (Hong Kong) 3-1.

Group B: Neeta Sanghvi bt Alexsandra Wojtecka (Poland) 3-1; Sanghvi lost to Kathy Parashis (Australia) 2-3; Umadevi Revanna bt Wojtecka 3-0.

Group C: Indira Gowda lost to Sue Martin (Australia) 3-1; Chitra Magimairaj bt Sue Martin 3-0; Magimairaj lost to Anastasia Nechaeva (Russia) 1-3.

Group D: Neena Praveen bt Maha Helmy (Egypt) 3-0; Praveen lost to Daria Sirotina (Russia) 1-3.

Group E: Vidya Pillai bt Makhalf Soukanya (Morocco) 3-0; Pillai bt Malgorzata Sikarska (Poland) 3-0; Amee Kamani bt Sikarska 3-1.

Team 15 Reds (Men) - Group B: India-3 (Sourav Kothari/Shivam Arora) bt South Korea-2 4-1; India-3 bt Australia-1 4-1.

Group C: India-2 (Kamal Chawla/Dharminder Lilly) bt Egypt-9 4-1; India-2 bt Iraq-3 5-0.

Group E: India-5 (Faisal Khan/Laxman Rawat) bt UAE-1 3-2; India-5 bt South Africa 4-1.

Group G: India-4 (Varun Madan/Ketan Chawla) bt Hong Kong-2 3-2. India-4 lost to Poland-1 2-3.

Group K: India-1 (Pankaj Advani/Brijesh Damani) lost to Wales 2-3.

Women (Team, 6 Reds): Group A: India-1 (Vidya Pillai/Amee Kamani) lost to Russia 2-3; India-1 bt India-4 (Neena Praveen/Indira Gowda) 3-2; India-4 lost to Hong Kong 0-5.

Group B: India-2 (Chitra Magimairaj/Neeta Sanghvi) lost to Australia-2 2-3; India-2 bt Poland 3-2; India-3 (Umadevi Revanna/Arantxa Sanchis) bt Poland 3-2.

Masters (Team, 15 Reds) - Group A: India-1 (Syed Saleem/Nadeem Ahmed) lost to Saudi Arabia 1-4.

Group C: India-2 (Rafat Habib/Nadeem Azeez) bt Egypt-3 5-0; India-2 lost to Afghanistan 1-4.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. You can find out more by clicking this link

Close