67th National Film Award : ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ‘ଛିଛୋରେ’ ଶ୍ରେଷ୍ଠ, ୩ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ବି ସମ୍ମାନ

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭାବେ 'ଶଲା ବୁଢ଼ାର ବଦଲା’, 'କାଲିର ଅତୀତ' ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କଳା ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭାବେ 'ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରୁ ସାହିଯାତ' ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନୀଳମାଧବ ପଣ୍ଡା, ଆଶୁତୋଷ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ସବ୍ୟସାଚୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଟ୍ୱିଟ କରି ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।  

67th National Film Award : ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ‘ଛିଛୋରେ’ ଶ୍ରେଷ୍ଠ, ୩ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ବି ସମ୍ମାନ
ଡିଜାଇନ ଫଟୋ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୋମବାର ୬୭ତମ ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫିଚର ଫିଲ୍ମ (ହିନ୍ଦୀ) ପୁରସ୍କାର ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ଶେଷ ଫିଲ୍ମ 'ଛିଛୋରେ'କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭାବେ 'ଶଲା ବୁଢ଼ାର ବଦଲା’, 'କାଲିର ଅତୀତ' ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କଳା ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭାବେ 'ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରୁ ସାହିଯାତ' ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନୀଳମାଧବ ପଣ୍ଡା, ଆଶୁତୋଷ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ସବ୍ୟସାଚୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଟ୍ୱିଟ କରି ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ତାଲିକାରେ କଙ୍ଗନା ରଣାୱତ (ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା ଓ ପଙ୍ଗା)ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଭାବେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହା କଙ୍ଗନାଙ୍କ ୪ର୍ଥ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ହେବ। ସେହିପରି ମନୋଜ ବାଜପେୟୀ (ଭୋସଁଲେ) ଓ ଧନୁଷ (ଅସୁରନ୍)ଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉପଯୋଗୀ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ସିକ୍କିମକୁ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଛି।

ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କ ତାଲିକା:- 

FEATURE FILMS

  • Best Feature Film: Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)
  • Best Direction: Bahattar Hoorain
  • Best Actress: Kangana Ranaut (Manikarnika, Panga)
  • Best Actor: Manoj Bajpayee (Bhonsle), Dhanush (Asuran)
  • Best Supporting Actress Female: Pallavi Joshi (The Tashkent Files)
  • Best Supporting Actor Male: Vijaya Sethupathi (Super Deluxe)
  • Best Children Film: Kastoori (Hindi)
  • Indira Gandhi Award, Best Debut Film of Director: Helen (Malayalam)
  • Special Mention: Biryani (Malayalam), Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi), Picasso (Marathi)

 

  • Best Odia Film: Sala Budhar Badla, Kalira Atita
  • Best Tulu Film: Pingara
  • Best Paniya Film: Kenjira
  • Best Mishing Film: Anu Ruwad
  • Best Khasi Film: Lewduh
  • Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti
  • Best Chattisgarhi Film: Bhulan The Maze
  • Best Telugu Film: Jersey
  • Best Tamil Film: Asuran 
  • Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2
  • Best Manipuri Film: Eigi Kona
  • Best Malayalam Film: Kalla Nottam
  • Best Marathi Film: Bardo
  • Best Konkani Film: Kaajro
  • Best Kannada Film: Akshi
  • Best Hindi Film: Chhichhore
  • Best Bengali Film: Gumnaami
  • Best Assamese Film: Ronuwa- Who Never Surrender
  • Best Stunt: Avane Srimannarayana (Kannada)
  • Most Film-Friendly State: Sikkim

 

  • Best Choreography: Maharshi (Telugu)
  • Best Special Effects: Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)
  • Special Jury Award: Oththa Seruppu Size-7 (Tamil)
  • Best Lyrics: Kolaambi (Malayalam)
  • Best Music Direction Songs: Viswasam (Tamil)
  • Music Direction: Jyeshthoputro
  • Best Make-Up Artist: Helen
  • Best Production Design: Anandi Gopal
  • Best Editing: Jersey (Telugu)
  • Best Audiography: lewduh (Khasi)
  • Best Screenplay Original Screenplay: Jyeshthoputri
  • Best Adapted Screenplay: Gumnaami
  • Best Dialogue Writer: The Tashkent Files (Hindi)
  • Best Cinematography: Jallikattu (Malayalam)
  • Best Female Playback Singer: Bardo (Marathi)
  • Best Male PLayback Singer: Teri Mitti (Hindi, Kesri)
  • Best Film on Environment Conservation: Water Burial
  • Best Book on Cinema: A Gandhian Affair: India's Curious Portrayal of Love in Cinema 
  • Special mention- Cinema Paharana Manus, Kannada Cinema: Jagathika Cinema Vikasa-Prerane Prabhava 
  • Best Film Critic: Sohini Chattopadhyay

NON FEATURE FILMS

  • Best Non-Feature Film: An Engineered Dream (Hindi)
  • Best Debut Non-Feature Film Director: Khisa (Marathi)
  • Best Narration: Wild Karnataka, Sir David Attenborough
  • Best Editing: Shut Up Sona, Arjun Gourisaria
  • Best Audiography: Radha (Musical), Allwin Rego, Sanjay Maurya
  • Best On-Location Sound Recordist: Rahas (Hindi), Saptarshi Sarkar
  • Best Cinematography: Sonsi, Savita Singh
  • Best Direction: Knock Knock Knock (English/Bengali), Sudhanshu Saria
  • Best Film on Family Values: Oru Paathiraa Swapnam Pole (Malayalam)
  • Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/English)
  • Special Jury Award: Small Scale Societies (English)
  • Best Animation Film: Radha (Musical)
  • Best Investigative Film: Jakkal
  • Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)
  • Best Education Film: Apples and Oranges (English)
  • Best Film on Social Issues: Holy Rights (Hindi), Ladli (Hindi)
  • Best Environment Film: The Stork Saviours (Hindi)
  • Best Promotional Film: The Shower (Hindi)
  • Best Art and Culture Film: Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)
  • Best Biographical Film: Elephants Do Remember (English)
  • Best Ethnographic Film: Charan-Atva The Essence of Being a Nomad (Gujarati)