Commonwealth Games 2018: India's schedule on Day 7 in Gold Coast

Following is India's schedule on Day 7 of competitions at the 21st Commonwealth Games on Wednesday.

Commonwealth Games 2018: India's schedule on Day 7 in Gold Coast
Olympic medallist MC Mary Kom is action on Wednesday. (PTI)

Gold Coast: Following is India's schedule on Day 7 of competitions at the 21st Commonwealth Games on Wednesday.

HOCKEY

Men Pool B
India vs England (15:00 IST)

ATHLETICS

Women's 400m Final (17:15 IST)
Hima Das
Women's Long Jump Qualifying Round - Group A
Nellickal V. Neena (14:30 IST)
Women's Long Jump Qualifying Round - Group B
Nayana James (14:30 IST)
Men's High Jump Final
Tejaswin Shankar (15:35 IST)

BOXING

Women's 45-48kg Semifinal 1
MC Mary KOM vs Anusha Dilrukshi Koddithuwakku (7:32 IST)
Women's 60kg Quarterfinal 1
Sarita Devi vs Australia's Anja Stridsman (8:02 IST)
Men's 52kg Quarterfinal 1
Gaurav Solanki vs Papua New Guinea's Charles Keama (9:05 IST)
Men's 75kg Quarterfinal 1
Vikas Krishnan vs Zambia's Benny Muziyo (11:31 IST)
Women's 51kg Quarterfinal 2
Pinki Rani vs England's Lisa Whiteside (14:02 IST)
Men's 60kg Quarterfinal 1
Manish Kaushik vs England's Calum French (15:35 IST)

SQUASH

Men's Doubles: Vikram Malhotra and Ramit Tandon vs Wales' Peter Creed and Joel Makin (6:30 pm IST)
Women's Doubles
Joshna Chinappa and Dipika Pallikal (8pm IST) vs Wales' Tesni Evans and Deon Saffery ; Joshna Chinappa & Dipika Pallikal vs Dianne Kellas & Colette Sultana (Malta) (13:30 pm IST)
Mixed Doubles
Joshna Chinappa & Harinder Pal Sandhu vs Lisa Aitken & Kevin Moran (Scotland) (15:45 pm IST)

TABLE TENNIS

Men's Doubles Round of 32
Harmeet Desai & Sanil Shetty vs Shemar Britton & Christopher Franklin (Guyana,
8: 30 am IST)
Sharath Kamal & G Sathiyan vs Tauramoa Miita & Nooa Takooa (Kiribati) (7:55 am IST)
Women's Doubles
Sutirtha Mukherjee & Pooja Sahasrabudhe vs Kinoo Ruqayyah & Sanjana Alix Ramasawmy (7:20 am)
Mixed Doubles Round of 32
Pooja Sahasrabudhe & Harmeet Desai vs TBD (9:05 am IST)
Sharath Kamal & Mouma Das vs TBD
Sathiyan Gnanasekaran and Manika Batra (12:00 IST)
Sanil Shetty & Madhurika Patkar vs TBD (12:00 IST)
Men's Singles Round of 64
Harmeet Desai vs TBD
Sharath Kamal vs TBD
G Sathiyan vs TBD (all matches 12:45 am IST)
Women's Singles Round of 32
Madhurika Patkar vs TBD (13:30 pm IST)
Manika Batra vs TBD (14:15 pm IST)
Mouma Das vs TBD (14:15 pm IST)

BADMINTON

Women's Singles Round of 32
Saina Nehwal vs Elsie De Villiers (SA)
PV Sindhu vs Andra Whiteside (SA)
Ruthvika Gadde vs Grace Atipaka (Ghana)
(all matches from 13:45 pm IST)
Men's Singles Round of 32
Srikanth Kidambi vs Aatish Lubah (Mauritius)
HS Prannoy vs Christopher Jean Paul (Mauritius)
Mixed Doubles
Round of 32
Ashwini Ponnappa & Satwik Rankireddy vs Ben Lane & Jessica Pugh (Eng)
Pranaav Chopra and N Sikki Reddy vs Burty Molia and Karyn Gibson (Fiji)