close

News WrapGet Handpicked Stories from our editors directly to your mailbox

Full list of candidates going to polls in Maharashtra in second phase of Lok Sabha election 2019

The seats going to polls in the second phase of Lok Sabha election 2019 are Buldhana, Akola, Amravati, Hingoli, Nanded, Parbhani, Beed, Osmanabad, Latur in Marathwada and Solapur.

Full list of candidates going to polls in Maharashtra in second phase of Lok Sabha election 2019

MUMBAI: Voting in ten seats out of 48 Lok Sabha constituencies are being held in the second phase of the general election on Thursday. The seats going to polls are Buldhana, Akola, Amravati, Hingoli, Nanded, Parbhani, Beed, Osmanabad, Latur in Marathwada and Solapur.

In the second phase of election in Maharashtra, 179 candidates are in the fray. Over 3.36 crore voters are eligible to exercise their franchise in the election. Of these 10 seats, the Bhartiya Janata Party (BJP) is in power in four seats and Shiv Sena in 4 seats while the Congress holds two seats.

Former Union home minister Sushilkumar Shinde is contesting from Solapur and Maharashtra Congress president Ashok Chavan is in the poll arena from Nanded.

Here is the full list of all candidates going to polls in Maharashtra in the second phase of Lok Sabha election 2019:

AKOLA

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Bhai B.C.Kamble Bahujan Samaj Party
2 Dhotre Sanjay Shamrao Bharatiya Janata Party
3 Hidayatullah Barakatullah Patel Indian National Congress
4 Arun Kankar Wankhede Peoples Party of India (Democratic)
5 Ambedkar (Adv) Prakash Yashwant Vanchit Bahujan Aaghadi
6 Mrs. Pravina Laxmanrao Bhatkar Bahujan Mukti Party
7 Arun Manohar Thakare Independent
8 Social Worker Gajanan Onkar Harne (Anna) Independent
9 Pravin Chandrakant Kaurpuriya Independent
10 Murlidhar Lalsing Pawar Independent
11 Sachin Ganpatlal Sharma Independent

BEED

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Pritam Gopinathrao Munde Bharatiya Janata Party
2 Bajarang Manohar Sonwane Nationalist Congress Party
3 Ashok Bhagoji Thorat Hum Bhartiya Party
4 Kalyan Bhanudas Gurav Bharatiya Praja Surajya Paksha
5 Ganesh Navnathrao Karande Maharashtra Kranti Sena
6 Ramesh Ramkisan Gavhane Dalit Soshit Pichhara Varg Adhikar Dal
7 Vishnu Jadhav Vanchit Bahujan Aaghadi
8 Shinde Chandraprakash Ganpatrao Ambedkarite Party of India
9 Sayed Mujammil Sayed Jamil Samajwadi Party
10 Ashok Bhagoji Thorat Independent
11 Anwar Khan Mirza Khan Independent
12 Kalidas Pandharinath Aapet Independent
13 Kolekar Ganesh Bhausaheb Independent
14 Khan Majhar Habib Independent
15 Salim Fatu Sayyad Independent
16 Galebkhan Jabbarkhan Pathan Independent
17 Chavan Sampat Ramsing Independent
18 Jagtap Nilesh Murlidhar Independent
19 Jamir Bashir Shaikh Independent
20 Juber Munshi Kureshi Independent
21 Tukaram Vyankati Chate Independent
22 Nisar Ahemad Independent
23 Pathan Musakhan Yunuskhan Independent
24 Pathan Sarfarzkhan Mahetabkhan Independent
25 Patil Yashashri Pramod Independent
26 Pandit Damodhar Khande Independent
27 Bajrang Digambar Sonwane Independent
28 Mujeeb Naimoddin Inamdar Independent
29 Rajeshkumar Annasaheb Bhadgale Independent
30 Pathan Sarafraj Babakha Independent
31 Vijay Rangnath Salve Independent
32 Veer Shesherao Chokhoba Independent
33 Adv. Sharad Bahinaji Kamble Independent
34 Sajan Raees Chaodhri Independent
35 Shivaji Naraynrao Kawathekar Independent
36 Shaikh Yashed Shaikh Tayyab Independent
37 Shaikh Sadek Shaikh Ibrahim Independent
38 Sayyad Minhaj Independent
39 Rajendra Achyutrao Hoke Independent
40 Ganesh Navnathrao Karande Independent
41 Sarika Bajrang Sonwane Independent

AMRAVATI

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Adsul Anandrao Vithoba Shivsena
2 Arun Motiramji Wankhade Bahujan Samaj Party
3 Navnit Ravi Rana Independent
4 Athwale Sanjay Hiramanji Bahujan Maha Party
5 Gade Vinod Milind Ambedkarist Republican Party
6 Gunavant Deopare Vanchit Bahujan Aaghadi
7 Narendra Babulal Kathane Rashtriya Jansurajya Party
8 Nilima Nitin Bhatkar Peoples Party of India (Democratic)
9 Athwale Sanjay Hiramanji Independent
10 Nilesh Anandrao Patil Ambedkarite Party of India
11 Panchshila Vijay Mohod Bahujan Mukti Party
12 Anil Namdeorao Jamnekar Independent
13 Ambadas Shamrao Wankhade Independent
14 Rahulbhau Laxmanrao Mohod Independent Indian Congress
15 Pankaj Liladhar Meshram Independent
16 Vijay Yashwant Vilhekar Swatantra Bharat Paksha
17 Pramod Laxman Meshram Independent
18 Pravin Mahadeo Sarode Independent
19 Minakshi Someshwar Kurwade Independent
20 Raju Bakshi Jamnekar Independent
21 Raju Mahadeorao Sonone Independent
22 Raju Shamraoji Mankar Independent
23 Rahulbhau Laxmanrao Mohod Independent
24 Vijay Yashwant Vilhekar Independent
25 Vilas Sheshrao Thorat Independent
26 Shrikant Ulhasrao Raibole Independent
27 Dnyaneshwar Kashirao Mankar Independent

BULDHANA

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Abdul Hafeez Abdul Aziz Bahujan Samaj Party
2 Siraskar Baliram Bhagwan Vanchit Bahujan Aaghadi
3 Jadhav Prataprao Ganpatrao Shivsena
4 Dr. Rajendra Bhaskarrav Shingne Nationalist Congress Party
5 Pratap Pandharinath Patil Bahujan Mukti Party
6 Ananta Datta Puri Independent
7 Gajanan Uttam Shantabai Independent
8 Dinkar Tukaram Sambare Independent
9 Pravin Shriram More Independent
10 Wamanrao Ganpatrao Akhare Independent
11 Bhai Vikas Prakash Nandve Independent
12 Vijay Banwarilalji Masani Independent
13 DADARAO BANSI GAIKWAD Independent

HINGOLI

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Dr. Dhanve Datta Maroti Bahujan Samaj Party
2 Wankhede Subhashrao Bapurao Indian National Congress
3 Kamble Trishala Milind Independent
4 Hemant Patil Shivsena
6 Altaf Ahmed Indian Union Muslim League
8 Asadkhan Mohammedkhan Bahujan Republican Socialist Party
9 Uttam Bhagaji Kamble Prabuddha Republican Party
10 Uttam Maroti Dhabe Akhand Hind Party
11 Mohan Fattusing Rathod Vanchit Bahujan Aaghadi
12 Varsha Shivajirao Devsarkar Bahujan Mukti Party
13 Subhash Nagorao Wankhede Hum Bhartiya Party
14 Subhash Parasram Wankhede Bahujan Maha Party
15 A. Kadir Mastan Sayyed Independent
17 Gajanan Haribhau Bhalerao Independent
18 Sandesh Ramchandra Chavan Independent
19 Jaywanta Vishwambhar Wanole Independent
20 Devji Gangaram Asole Independent
23 Prakash Vitthalrao Ghunnar Independent
24 Maqbul Ahmed A.Habib Independent
25 Adv. Marotrao Kanhobarao Hukke Patil Independent
27 Wasant Kisan Paikrao Independent
28 Sunil Dashrath Ingole Independent
29 Subhash Kashiba Wankhede Independent
30 Subhash Maroti Wankhede Independent
31 Subhash Vitthal Wankhede Independent
32 Santosh Maroti Boinwad Independent
33 Patrakar P Sattar khan Kasim Kha Independent
35 Sandip Bhau Nikhate Navbharat Nirman Party
38 Sandesh Ramchandra Chavan Independent
44 Jadhav Shivajirao Munjaji Independent

LATUR

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Kamant Machhindra Gunwantrao Indian National Congress
2 Dr.Siddharthkumar Digambarrao Suryawanshi Bahujan Samaj Party
3 Sudhakar Tukaram Shrangare Bharatiya Janata Party
4 Arun Ramrao Sontakke Bahujan Republican Socialist Party
5 Dattu Prabhakar Karanjikar Bahujan Mukti Party
6 Ram Garkar Vanchit Bahujan Aaghadi
7 Rupesh Shamrao Shanke Swatantra Bharat Paksha
8 Kamble Madhukar Sambhaji Independent
9 Papita Raosaheb Randive Independent
10 Ramesh Nivruti Kamble Independent

NANDED

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Ashokrao Shankarrao Chavan Indian National Congress
2 Chikhalikar Pratap Govindrao Bharatiya Janata Party
3 Abdul Rais Ahmed Abdul Jabbar Ambedkar National Congress
4 Abdul Samad Samajwadi Party
5 Bhinge Yashpal Narsinghrao Vanchit Bahujan Aaghadi
6 Mohan Anandrao Waghmare Bahujan Mukti Party
7 Sunil Manohar Sonsale Bahujan Republican Socialist Party
8 Chavan Ashok Shankarrao Independent
9 Kadam Shrirang Uttomrao Independent
10 Manish Dattatray Wadje Independent
11 Mahesh Prakashrao Talegaonkar Independent
12 Madhavrao Sambhaji Gaikwad Independent
13 Ranjit Gangadharrao Deshmukh Independent
14 Shivanand Ashokrao Deshmukh Independent

OSMANABAD

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 OMPRAKASH BHUPALSINH ALIAS PAWAN RAJENIMBALKAR Shivsena
2 RANAJAGJITSINHA PADMASINHA PATIL Nationalist Congress Party
3 DR. SHIVAJI PANDHARINATH OMAN Bahujan Samaj Party
4 NAVNATH DASHRATH UPALEKAR Independent
5 ARJUN (Dada) SALGAR Vanchit Bahujan Aaghadi
6 ANNASAHEB RAMCHANDRA RATHOD Bhartiya Bahujan Kranti Dal
7 DEEPAK MAHADEV TATE Bhapase Party
8 PHULSURE VISHWANATH SADASHIV Kranti Kari Jai Hind Sena
9 Aryanraje Kisanrao Shinde Independent
10 GORE NETAJI NAGNATHRAO Independent
11 JAGANNATH NIVRUTTI MUNDE Independent
12 TUKARAM DASRAO GANGAWANE Independent
13 DR.VASANT RAGHUNATH MUNDE Independent
14 SHANKAR PANDURANG GAIKWAD Independent
15 SAYYAD SULTAN LADKHAN Independent
16 KAKASAHEB BABURAO RATHOD Independent
17 ANNASAHEB RAMCHANDRA RATHOD Independent

PARBHANI

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Jadhav Sanjay (Bandu) Haribhau Shivsena
2 Rajan Ramchandra Kshirsagar Communist Party of India
3 Rajesh Uttamrao Vitekar Nationalist Congress Party
4 Dr.Vaijnath Sitaram Phad Bahujan Samaj Party
5 Alamgir Mohammad Khan Bharipa Bahujan Mahasangh
6 Dr.Appasaheb Onkar Kadam Swatantra Bharat Paksha
7 Alamgir Mohammad Khan Vanchit Bahujan Aaghadi
8 Uttamrao Pandurangrao Rathod Bahujan Mukti Party
9 Kishor Namdeo Gaware Bharatiya Praja Surajya Paksha
10 Yashwant Rambhau Kasbe Bahujan Republican Socialist Party
11 Sk. Salim Sk. Ibrahim Bahujan Maha Party
12 Subhash Ashokrao Ambhore (Dudhgaonkar) Ambedkar National Congress
13 Santosh Govind Rathod Bhartiya Bahujan Kranti Dal
14 Harishchandra Dattu Patil Sangharsh Sena
15 Kishor Baburao Munnemanik Independent
16 Govind Ramrao Deshmukh Independent
17 Dr.Appasaheb Onkar Kadam Independent
18 Bobade Sakharam Gyanba Independent
19 Sangita Kalyanrao Nirmal Independent

SOLAPUR

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 SHRI. SHA. BRA. DR. JAI SIDHESHWAR SHIVACHARYA MAHASWAMIJI Bharatiya Janata Party
2 SHINDE SUSHILKUMAR SAMBHAJIRAO Indian National Congress
3 PROF. DR. ARJUN GENA OHAL Bahujan Mukti Party
4 AMBEDKAR PRAKASH YASHVANT Vanchit Bahujan Aaghadi
5 KRISHNA NAGNATH BHISE Bahujan Maha Party
6 VISHNU SIDRAM GAIDHANKAR Bharatiya Praja Surajya Paksha
7 SHRIVENKATESWAR MAHA SWAMIJI (KATAKDHOND. D. G.) Hindustan Janta Party
8 SHRI GHODAKE DAGDU PANDHARINATH Independent
9 UGHADE ASHOK BHAGAVANRAO Independent
10 KHANDARE SUDARSHAN RAICHAND Independent
13 ADV. MANISHA MANOHAR KARANDE Independent
14 MALHARI GULAB PATOLE Independent
15 ADV. VIKRAM UTTAM KASABE Independent
16 SHRI BHARAT DIGAMBAR GADHIRE Independent
17 SHRIMANT MURLIDHAR MASKE Independent

In the 2019 election, the BJP and Shiv Sena are contesting on four seats each, while the Congress and NCP are contesting five and four seats respectively. The NCP has supported an ally in Amravati.

With 48 seats, Maharashtra sends the second highest number of MPs to the Lok Sabha after Uttar Pradesh which has 80 constituencies. Voting in Maharashtra is being held in four phases.