close

News WrapGet Handpicked Stories from our editors directly to your mailbox

Full list of candidates going to polls in Maharashtra in fourth phase of Lok Sabha election 2019

Voting will fourth phase will be held in 17 constituencies, namely Nandurbar, Dhule, Dindori, Nashik in North Maharashtra, Palghar, Bhiwandi, Kalyan, Thane, Mumbai North, Mumbai North West, Mumbai North Central, Mumbai North East, Mumbai South and Mumbai South Central in the Mumbai region, Maval and Shirur in Pune district, and Shirdi in Ahmednagar district.

Full list of candidates going to polls in Maharashtra in fourth phase of Lok Sabha election 2019

Voting for 17 constituencies in Maharashtra will be held in the fourth phase of Lok Sabha election on Monday. Over 3.11 crore voters, spread over Mumbai metropolitan region and parts of northern and western Maharashtra, will be voting for 323 candidates who are in the fray in phase 4. Voting will take place between 7 AM and 6 PM.

Maharashtra Lok Sabha constituencies: All you need to know

Voting will be held in 17 constituencies, namely Nandurbar, Dhule, Dindori, Nashik in North Maharashtra, Palghar, Bhiwandi, Kalyan, Thane, Mumbai North, Mumbai North West, Mumbai North Central, Mumbai North East, Mumbai South and Mumbai South Central in the Mumbai region, Maval and Shirur in Pune district, and Shirdi in Ahmednagar district.

Full coverage: Lok Sabha election 2019

 

Here is the full list of candidates going to polls in the fourth phase in Maharashtra:

BHIWANDI

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 KAPIL MORESHWAR PATIL Bharatiya Janata Party
2 TAWARE SURESH KASHINATH Indian National Congress
3 ANSARI MUMTAZ ABDULSATTAR Bahujan Republican Socialist Party
4 PROF. (DR.) ARUN SAVANT Vanchit Bahujan Aaghadi
5 KISHOR RAMBHAUJI KINKAR Bharat Prabhat Party
6 DR. NOORUDDIN NIZAM ANSARI Samajwadi Party
7 FEROZ ABDURRAHIM SHAIKH Jan Adhikar Party
8 SANJAY GANAPAT WAGH Bhartiya Tribal Party
9 KAPIL YASHWANT DHAMANE Independent
10 KAPIL JAYHIND PATIL Independent
11 DEEPAK PANDHARINATH KHAMBEKAR Independent
12 ENGINEER NAVID BETAB Independent
13 NITESH RAGHUNATH JADHAV Independent
14 BALARAM VITTHAL MHATRE Independent
15 SUHAS DHANANJAY BONDE Independent

DHULE

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Aparanti Sanjay Yashwant Bahujan Samaj Party
2 Kunalbaba Rohidas Patil Indian National Congress
3 Bhamre Subhash Ramrao Bharatiya Janata Party
4 Anil Anna Loksangram
5 Anil Ramdas Jadhaav Baliraja Party
6 Ansari Mohammed Ismail Mohammed Ibrahim Bharatiya Minorities Suraksha Mahasangh
7 Taher Sattar Khatik Rashtriya Maratha Party
8 DILIP BHAIDAS PATIL Bahujan Mukti Party
9 Nabi Ahmad Ahmad Dulla Vanchit Bahujan Aaghadi
10 Nandkumar Jagannath Chavhan Rashtriya Jansena Party
11 Pandharinath Chaitram More Bhartiya Tribal Party
12 Pinjari Jainuddin Husain Bahujan Maha Party
13 Mevati Hina Yusufbhai Bhartiya Kisan Party
14 Sitaram Baga Wagh Bahujan Republican Socialist Party
15 Irfan Mo. Isahak Independent
16 Iqbal Ahmed Mohammed Rafeeque Independent
17 Qasmi Kamal Hashim Mohammed Azmi Independent
18 Chordiya Dhiraj Prakashchand Independent
19 Tadvi Ayyub Khan Razzaque Khan Independent
20 Dinesh Punamchand Koli Independent
21 Deepak Khandu Amrutkar Independent
22 Nasim Rauf Baba Khan Independent
23 Nitin Baburao Khare Independent
24 Pinjari Salim Kasam Independent
25 Bhamare Subash Shankar Independent
26 Meraj Bi Husain Khan Independent
27 Mohammed Rizwan Mohammed Akbar Independent
28 Dnyaneshwar Baliram Dhekale alias Bapu Independent

DINDORI

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Ashok Tryambak Jadhav (Sir) Bahujan Samaj Party
2 Gavit Jeeva Pandu Communist Party of India (Marxist)
3 Dhanraj Haribhau Mahale Nationalist Congress Party
4 Dr. Bharati Pravin Pawar Bharatiya Janata Party
5 Dadasaheb Hiraman Pawar Rashtriya Maratha Party
6 Barde Dattu Kashinath Bhartiya Tribal Party
7 Bapu Kelu Barde Vanchit Bahujan Aaghadi
8 Adv. Bagul Tikaram Katthu Independent

KALYAN

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 BABAJI BALARAM PATIL Nationalist Congress Party
2 RAVINDRA (PINTU) KENE Bahujan Samaj Party
3 Dr. SHRIKANT EKNATH SHINDE Shivsena
4 Gautam Baburao Waghchaure Bahujan Mukti Party
5 MILIND KAMBLE Bharat Jan Aadhar Party
6 MUNIR AHMAD ANSARI Indian Union Muslim League
7 MOHAMMED AHMED KHAN (AHMED NETA) Bahujan Maha Party
8 SALVE VINOD MANOHAR Bhartiya Kisan Party
9 Dr. Suresh Abhiman Gawai Bharat Prabhat Party
10 SANJAY HEDAOO Vanchit Bahujan Aaghadi
11 Santosh Bhikaji Bhalerao Ambedkarite Party of India
12 Habibur Rehman Peace Party
13 Haresh Sambhaji Bramhane Bahujan Republican Socialist Party
14 AJAYSHYAM RAMLAKHAN MORYA Independent
15 Amrish Raj Morajkar Independent
16 Asmita Pushkar Puranik Independent
17 Chandrakant Rambhaji Mote Independent
18 Zafarullah Gulam Rab Sayyed Independent
19 DINKAR RANGANATH PHALAKE Independent
20 Nafees Ansari Independent
21 NARENDRBHAI MORE Independent
22 YASMIN BANOO MOHD. SALIM Independent
23 Mo. Yusuf Mo. Farooq Khan Independent
24 Vinay Dubey Independent
25 SHIVA KRISHNAMURTHY IYER Independent
26 Sayyed Waseem Ali Nazir Ali Independent
27 Suhas Dhananjay Bonde Independent
28 SONALI ASHOK GANGAWANE Independent

MAVAL

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Adv. Kanade Sanjay Kisan Bahujan Samaj Party
2 PARTH AJIT PAWAR Nationalist Congress Party
3 SHRIRANG APPA CHANDU BARNE Shivsena
4 Jagdish alias Ayyappa Shamrao Sonawane Kranti Kari Jai Hind Sena
5 JAYA SANJAY PATIL Ambedkarite Party of India
6 PANDHARINATH NAMDEO PATIL Bahujan Mukti Party
7 Prakash Bhivaji Mahadik Bhartiya Navjawan Sena (Paksha)
8 MADAN SHIVAJI PATIL Bharatiya Praja Surajya Paksha
9 RAJARAM NARAYAN PATIL Vanchit Bahujan Aaghadi
10 SUNIL BABAN GAIKWAD Bahujan Republican Socialist Party
11 AJAY HANUMANT LONDHE Independent
12 Amruta Abhijit Apte Independent
13 Navnath Vishwanath Dudhal Independent
14 PRASHANT alias BABARAJE GANPAT DESHMUKH Independent
15 BALKRUSHNA DHANAJI GHARAT Independent
16 RAKESH PRABHAKAR CHAVAN Independent
17 RAJENDRA MARUTI KATE (PATIL) Independent
18 VIJAY HANUMANT RANDIL Independent
19 SURAJ ASHOKRAO KHANDARE Independent
20 SURESH SHRIPATI TAUR Independent
21 Dr. SOMNATH ALIAS BALASHAHEB ARJUN POL Independent

MUMBAI NORTH

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Urmila Matondkar Indian National Congress
2 Gopal Shetty Bharatiya Janata Party
3 Manojkumar Jayprakash Singh Bahujan Samaj Party
4 Andrew John Fernandes Hum Bhartiya Party
5 Ankushrao Shivajirao Patil Rashtriya Maratha Party
6 Chandaliya Samaysingh Anand Bahujan Mukti Party
7 Chhannu Sahadewrao Sontakkey Bharat Prabhat Party
8 Thorat Sunil Uttamrao Vanchit Bahujan Aaghadi
9 Dr. Pawan Kumar Pandey Sarvodaya Bharat Party
10 Fateh Mohd. Mansuri Shaikh Bhartiya Lokmat Rashtrwadi Party
11 Ranjit Bajrangi Tiwari Naitik Party
12 Comrade Vilas Hiwale Marxist Leninist Party of India (Red Flag)
13 Akhtar Munshi Paper Wala Independent
14 Ansari Mohd. Azad Independent
15 Amol Ashokrao Jadhav Independent
16 B. K. Gadhavi Independent
17 Milind Shankar Repe Independent
18 Dr. Raies Khan Independent

MUMBAI NORTH CENTRAL

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 IMRAN MUSTAFA KHAN Bahujan Samaj Party
2 DUTT PRIYA SUNIL Indian National Congress
3 POONAM MAHAJAN Bharatiya Janata Party
4 ABDUR REHMAN ANJARIA Vanchit Bahujan Aaghadi
5 KURBAN SHAHADAT HUSAIN Rashtriya Ulama Council
6 ADV.FEROZ A SHAIKH Jan Adhikar Party
7 MILIND (ANNA) KAMBLE Bharat Jan Aadhar Party
8 MEHENDI IQBAL HASAN SAYYED Ambedkar National Congress
9 MOHAMMAD MEHMOOD SYED SHAH Independent
10 MOHOMMAD MOBIN SHAIKH (AZMI) Peace Party
11 RAJESH NANDLAL BHAVSAR Bhartiya Manavadhikaar Federal Party
12 AKSHAY KACHRU SANAP Maharashtra Kranti Sena
13 ANKUSH RAMCHANDRA KARANDE Independent
14 JOY NAGESH BHOSALE Independent
15 NOORUDDIN AFTAB AZIMUDDIN SAYYED Rashtriya Ulama Council
16 MOHD. YAHIYA SIDDIQUE Independent
17 ADV VANSH BAHADUR YADAV Independent
18 SUNDAR BABURAO PADMUKH Independent
19 SNEHA (SAGAR) NIVRUTTI KALE Independent
20 HARSHVARDHAN RAMSURESH PANDEY Independent

MUMBAI NORTH EAST

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Patil Sanjay Dina Nationalist Congress Party
2 Manoj Kishorbhai Kotak Bharatiya Janata Party
3 Sanjay Chandrabahadur Singh (Kunwar) Bahujan Samaj Party
4 Aiyyar Ganesh Rangayya Bahujan Maha Party
5 Jayashri Minesh Shah Bhartiya Manavadhikaar Federal Party
6 Dandge Sukhadev Chandu Ambedkarite Party of India
7 Niharika Prakashchandra Khondalay Vanchit Bahujan Aaghadi
8 Nutan Sharad Kumar Singh Aapki Apni Party (Peoples)
9 Vijay Janardan Shiktode Bahujan Republican Socialist Party
10 Vinod Narayan Chaugule Sanatan Sanskriti Raksha Dal
11 Shahenaz Begum Mohd. Siraj Khan Rashtriya Ulama Council
12 Sushma Motilal Maurya Jan Adhikar Party
13 Shrikant Suburao Shinde Bahujan Mukti Party
14 Anil Hebbar Koni Independent
15 Kurhade Sneha Ravindra Independent
16 Jatin Rangrao Harne Independent
17 Jaywant Shriram Sawant (Pappa) Independent
18 Jitendra Kumar Nanku Pal Independent
19 Baban Sopan Thoke Independent
20 Dayanand Jagannath Sohani Independent
21 Deepak Digambar Shinde Independent
22 Nilesh Ramchandra Kudtarkar Independent
23 Pravin Chandrakant Kedare Independent
24 Bhaskar Mohan Gaud Independent
25 Rakesh Sambhaji Raul Independent
26 Shahajirao Dhondiba Thorat Independent
27 Shahina Parveen Shakil Ahmed Khan Independent

MUMBAI NORTH WEST

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Gajanan Kirtikar Shivsena
2 Sanjay Nirupam Indian National Congress
3 Ajay Kailashnath Dubey Jan Adhikar Party
4 Arora Surinder Mohan Bharat Jan Aadhar Party
5 Chandrashekhar Sharma Bhartiya Manavadhikaar Federal Party
6 Chhaya Sunil Tiwari Janata Congress
7 Dharmendra Shriram Pal Rashtravadi Kranti Dal
8 Vijay Marothi Koyale Rashtriya Maratha Party
9 Shakuntala Mariya Kushalkar Prabuddha Republican Party
10 Shaikh Abusalim Arunahak Rashtriya Ulama Council
11 Subhash Passi Samajwadi Party
12 Suresh Sundar Shetty Vanchit Bahujan Aaghadi
13 Harishankar Shivpujan Yadav Aapki Apni Party (Peoples)
14 Aftab Mashwood Khan Independent
15 Gajanan Tukaram Sonkamble Independent
16 Prabhakar Tarapado Sadhu Independent
17 Madan Banwarilal Agrawal Independent
18 Adv. Mitesh Varshney Independent
19 Vijendra Kumar Rai Independent
20 Shashikant Kundalik Kadam Independent
21 Sanjay Vishwanath Sakpal Independent

MUMBAI SOUTH

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 ARVIND GANPAT SAWANT Shivsena
2 Gautam Sureshkumar Mistrilal Bahujan Samaj Party
3 DEORA MILIND MURLI Indian National Congress
4 Dr. Anil Kumar Vanchit Bahujan Aaghadi
5 ABBAS . F. CHHATRIWALA Jan Adhikar Party
6 IRFAN SHAIKH Ambedkarite Party of India
7 Adv. Ramchandra N. Kachave Kranti Kari Jai Hind Sena
8 Shehbaj Rathod Jai Maha Bharath Party
9 Adv. Sahil L . Shah Bhartiya Manavadhikaar Federal Party
10 Hamir kalidas Vinjuda Bahujan Republican Socialist Party
11 Rajesh .B. Dayal Independent
12 SHANKAR SONAWANE Independent
13 SAI SHRIVASTAV Independent

MUMBAI SOUTH CENTRAL

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 AHMED SHAKIL SAGIR AHMED SHAIKH Bahujan Samaj Party
2 EKNATH M. GAIKWAD Indian National Congress
3 RAHUL RAMESH SHEWALE Shivsena
4 GODFREY NOBLE Desiya Makkal Sakthi Katchi
5 DEEPAK BHAGOJI KAMBLE Ambedkarite Party of India
6 BADDY HEMANTKUMAR REDDY Bahujan Mukti Party
7 BALASAHEB JAGANNATH SABLE Bhartiya Manavadhikaar Federal Party
8 BHOSALE SANJAY SUSHIL Vanchit Bahujan Aaghadi
9 ADV. MAHENDRA TULSHIRAM BHINGARDIVE Anti Corruption Dynamic Party
10 Adv. MORE YOGESH VITTHAL Bahujan Republican Socialist Party
11 MOHAMMAD HAYAT MOHAMMAD HUSAIN SHAIKH Peace Party
12 YOGANAND NADAR Aapki Apni Party (Peoples)
13 ANITA KIRAN PATOLE Independent
14 DALVI RAJU SAHEBRAO Independent
15 VIKAS MARUTI ROKADE Independent
16 SHEETALTAI SASANE Independent
17 SANTOSH SHRIVASTAV Independent

NANDURBAR

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Adv. K. C. Padavi Indian National Congress
2 Rekha Suresh Desai Bahujan Samaj Party
3 Dr. Heena Vijaykumar Gavit Bharatiya Janata Party
4 Anturlikar Sushil Suresh Vanchit Bahujan Aaghadi
5 Krishna Thoga Gavit Bhartiya Tribal Party
6 Sandip Abhimanyu Valvi Bahujan Mukti Party
7 Ajay Karamsing Gavit Independent
8 Arjunsing Diwansing Vasave Independent
9 Ashok Daulatsing Padvi Independent
10 Koli Ananda Sukalal Independent
11 Dr. Natawadkar Suhas Jayant Independent

NASHIK

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Adv. Ahire Vaibhav Shantaram Bahujan Samaj Party
2 Godse Hemant Tukaram Shivsena
3 Sameer Magan Bhujbal Nationalist Congress Party
4 Jawale Soniya Ramnath Bhartiya Tribal Party
5 Pavan Chandrakant Pawar Vanchit Bahujan Aaghadi
6 Vinod Vasant Shirsath Hindustan Janta Party
7 Shivnath Vithoba Kasar Bahujan Mukti Party
8 Sanjay Sukhdev Ghodke Bahujan Republican Socialist Party
9 Aher Sharad Keru Independent
10 Kanoje Prakash Giridhar Independent
11 Kedar Sindhubai Ravindra Independent
12 Adv. Kokate Manikrao Shivajirao Independent
13 Devidas Piraji Sarkate Independent
14 Dhananjay Anil Bhawsar Independent
15 Priyanka Ramrao Shirole Independent
16 Vilas Madhukar Desale (Patil) Independent
17 Sharad Damu Dhanrao Independent
18 Sudhir Shridhar Deshmukh Independent

PALGHAR

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Rajendra Dhedya Gavit Shivsena
2 Sanjay Laxman Tambda Bahujan Samaj Party
3 Devram Zipar Kurkute Ambedkarite Party of India
4 Baliram Sukur Jadhav Bahujan Vikas Aaghadi
5 Comrad Shankar Badade Marxist Leninist Party of India (Red Flag)
6 Suresh Arjun Padavi Vanchit Bahujan Aaghadi
7 Sanjay Rama Kohkera Bahujan Mukti Party
8 Dattaram Jayram Karbat Independent
9 Bhondave Tai Maruti Independent
10 Raju Damu Lade Independent
11 Vishnu Kakadya Padavi Independent
12 Swapnil Mahadev Koli Independent

SHIRDI

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 KAMBLE BHAUSAHEB MALHARI Indian National Congress
2 Adv. BANSI BHAURAO SATPUTE Communist Party of India
3 SADASHIV KISAN LOKHANDE Shivsena
4 SURESH EKNATH JAGDHANE Bahujan Samaj Party
5 ASHOK JAGDISH JADHAV Rashtriya Maratha Party
6 ADV. PRAKASH KACHARU AAHER Bahujan Republican Socialist Party
7 VIJAY DNYANOBA GHATE Republican Bahujan Sena
8 SANJAY LAXMAN SUKHDAN Vanchit Bahujan Aaghadi
9 ADV. AMOLIK GOVIND BABURAO Independent
10 ASHOK ANAJI WAKCHAURE Independent
11 KISHOR LIMBAJI ROKADE Independent
12 GANPAT MACHINDRA MORE Independent
13 PRADIP SUNIL SARODE Independent
14 BAPU PARAJI RANDHIR Independent
15 BORAGE SHANKAR HARIBHAU Independent
16 WAKCHAURE BHAUSAHEB JAYRAM Independent
17 WAKCHAURE BHAUSAHEB RAJARAM Independent
18 SACHIN SADASHIV GAWANDE Independent
19 SUBHASH DADA TRIBHUWAN Independent
20 SAMPAT KHANDU SAMINDAR Independent

SHIRUR

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 Adhalrao Shivaji Dattatrey Shivsena
2 Amol Ramsing Kolhe Nationalist Congress Party
3 Kagadi Jamirkhan Afjal Bahujan Samaj Party
4 Ovhal Rahul Raghunath Vanchit Bahujan Aaghadi
5 Ghare Mohan Damodar Baliraja Party
6 Nitin Murlidhar Kuchekar Bharat Prabhat Party
7 Shashikant Rajaram Desai Independent
8 Somnath Hiraman Mali Bahujan Republican Socialist Party
9 Sanjay Baba Bansode Bhartiya Bahujan Kranti Dal
10 Sanjay Laxman Padwal Bhartiya Navjawan Sena (Paksha)
11 Shrikant Nivrutti Chabukswar Bahujan Mukti Party
12 Ansari Samshad Anwar Independent
13 Vikas Rajaram Ashtul Independent
14 Gangadhar Nathu Yadav Independent
15 Balasaheb Jaysing Ghadge Independent
16 Chhaya Prabhakar Solanke Independent
17 Bhausaheb Ramchandra Adagale Independent
18 Waheeda Shainur Shaikh Independent
19 Vinod Vasant Chandgude Independent
20 Shahid Farukh Shaikh Independent
21 Shivajirao Uttamrao Pawar Independent
22 Raisa Shakil Shaikh Bhartiya Kisan Party
23 Sonali Chandrashekhar Thorat Independent

THANE 

SL. NO. Candidate Name Party Name
1 ANAND PRAKASH PARANJPE Nationalist Congress Party
2 RAJAN BABURAO VICHARE Shivsena
3 RAJESHCHANNA BAIJNATH JAISWAR Bahujan Samaj Party
4 AJAY BABURAM GUPTA Bharat Jan Aadhar Party
5 USMAN MOOSA SHAIKH Bahujan Maha Party
6 OMKAR NATH S. TIWARI Hindusthan Nirman Dal
7 JADHAV PRABHAKAR ANANT Bahujan Republican Socialist Party
8 JAIN SURENDRAKUMAR Naitik Party
9 DILIP PRABHAKAR ALONI (JOSHI) Akhil Bharatiya Jan Sangh
10 BRAMHADEV RAMBAKSHI PANDE Sarvodaya Bharat Party
11 MALLIKARJUN SAIBANNA PUJARI Vanchit Bahujan Aaghadi
12 MADHAVILATA DINESHKUMAR MAURYA Jan Adhikar Party
13 RAJESH SIDDHANNA KAMBLE Bahujan Mukti Party
14 SUDHAKAR NARAYAN SHINDE Ambedkarite Party of India
15 SUBHASHCHANDRA RATANDEO JHA Sardar Vallabhbhai Patel Party
16 HEMANT KISAN PATIL Sanatan Sanskriti Raksha Dal
17 Dr. AKSHAY ANANT ZODGE Independent
18 OM PRAKASH PAL Independent
19 DIGAMBAR YALAPPA BANSODE Independent
20 POKHARKAR VINOD LAXMAN Independent
21 RAMESH KUMAR THAKURPRASAD SHRIVASTAV Independent
22 VITTHAL NATHA CHAVAN Independent
23 SHUBHANGI VIDYASAGAR CHAVAN Independent

Prominent candidates in the fray in the phase are Union minister and BJP's Subhash Bhamre from Dhule, Congress candidates Urmila Matondkar from Mumbai North, Priya Dutt from Mumbai North Central and Milind Deora from Mumbai South.

Live TV

Along with them NCP chief Sharad Pawar's grandnephew Parth Pawar is also in the fray, fighting his maiden contest from Maval. A total of 33,314 polling stations are set up across these constituencies. Out of 3,11,92,823 eligible voters, 1,66,31,707 are men and 1,45,59,698 women. The number of third gender voters is 1418.