Commonwealth Games 2018: India's schedule on Day 2 in Gold Coast

Eyes will be on weightlifter Sanjit Chanu in the women's 53kg division as she is also a strong medal contender and expected to add to the medals won by her teammates Mirabai Chanu (gold) and Gururaja Poojary (silver) on Day 1.

Commonwealth Games 2018: India's schedule on Day 2 in Gold Coast
Indian weightlifters Mirabai Chanu and Gururaja Poojary won gold and silver, respectively, on Day 1 of CWG 2018

The Indian contingent began its 2018 Commonwealth Games (CWG) campaign on a golden note on Thursday and would once again look to weightlifters to add to the 1 gold and 1 silver on the second day of the competition in Gold Coast, Australia.

World Champion Mirabai Chanu (48kg) broke the CWG record in snatch, clean and jerk as well as overall to finish on top of the podium. But the opening medal of the Games for India came from Gururaja Poojary who clinched a silver medal in the men's 56kg event. 

Eyes will be on weightlifter Sanjit Chanu in the women's 53kg division, who is also a strong medal contender.

Here's the schedule of Indian action on Day 2:

WEIGHTLIFTING

Event: Women’s 53kg
Athlete: Khumukcham Sanjita Chanu
Time: 5:12 a.m.

Event: Men’s 69kg
Athlete: Deepak Lather
Time: 9:42 a.m.

Event: Women’s 58kg
Athlete: Saraswati Rout
Time: 2:12 p.m.

HOCKEY 

India vs Malaysia (women)
Time: 10:02 a.m.

BADMINTON

Event: Mixed Team
India vs Scotland
Time: 9:30 a.m. to 1 p.m.

BOXING

Event: Men and Women Preliminary rounds
Time: 7:30 a.m. to 11 a.m. and 2 p.m. – 5:30 p.m.

CYCLING

Event: Women Sprint
Athlete: Deborah Herold, Aleena Reji
Time: 8:32 a.m. (Qualification), 10:02 a.m. (Repechage), 10:24 a.m. (Quarterfinals), 2:52 p.m. (Semifinal), 4:18 p.m. (Final)

Event: Women’s 3000m Individual Pursuit
Athlete: Sonali Chang, Manorama Devi
Time: 8:56 a.m. (Qualification), 3 p.m. (Final)

Event: Men’s 4000m Individual Pursuit
Athlete: Manjeet Singh
Time: 10:47 a.m. (Qualification)

Event: Keirin
Athlete: Sahil Kumar, Sanuraj P, Ranjit Singh
Time: 2:32 p.m. (Qualification), 3:15 p.m. (Repechage), 4:08 p.m. (Semifinal), 4:41 p.m. (Final)

GYMNASTICS

Event: Women Individual All Around Qualification
Athlete: Pranati Das, Pranati Nayak, Aruna Reddy
Time: 4:39 a.m.

TABLE TENNIS

Event: Team Group and Knockout Stage
Time: 4 a.m. to 100 a.m. and 11:30 a.m. to 4:30 p.m.

SQUASH

Event: Singles Preliminary
Time: 8 a.m. to 12 noon and 1:30 p.m. to 5 p.m.