close
This ad will auto close in 10 seconds

Collated African Champions League preliminary round, second leg results

African Champions League preliminary round, second leg results.

Kinshasa: V Club (COD) 1 (Batezadio 63) Mafunzo (ZAN) 0
V Club win 4-0 on aggregate 
At Pretoria
Mamelodi Sundowns (RSA) 2 (Arendse 35, Mashego 90+5-pen) Chicken Inn (ZIM) 0
Sundowns win 2-1 on aggregate
At Brazzaville
Etoile (CGO) 3 (Obassi 7-pen, Issembe 15, Ipami 50) Mangasport (GAB) 0
Etoile win 3-0 on aggregate
At Niamey
Douanes (NIG) v Wydad Casablanca (MAR) - match postponed because of strike at Niamey airport
Wydad lead 2-0 after first leg
At Mahajanga, Madagascar
CNaPS Sport (MAD) 1 (Rakotoarimalala 27) Gor Mahia (KEN) 0
CNaPS win 3-1 on aggregate
At Victoria
St Michel Utd (SEY) 1 (Manoo 60) St George (ETH) 1 (Lok Dong 18)
George win 4-1 on aggregate
At Port Harcourt, Nigeria
Enyimba (NGR) 2 (Udoh 32-pen, 61) Vipers (UGA) 0
Enyimba win 2-1 on aggregate
At Bujumbura
Vital`O (BDI) 0 Lioli (LES) 1 (Kamela 43-pen)
Vital`O win on away goals after 2-2 tie on aggregate
At Brikama, Gambia
Gamtel (GAM) 1 (Sarr 72) Olympique Khouribga (MAR) 2 (Koumya 26, Bezghoudi 90)
Khouribga win 4-2 on aggregate
At Bobo Dioulasso, Burkina Faso
RC Bobo (BUR) 0 Stade Malien (MLI) 1 (Dioumande 8)
Malien win 4-1 on aggregate
At Juba
Al Ghazala (SSD) 0 Zesco Utd (ZAM) 1 (Ching`andu 90)
Zesco win 3-0 on aggregate
At Conakry
Horoya (GUI) 4 (Bangoura 48, Camara 52, Dipita 70, Mandela 90+2) Douanes (SEN) 0
Horoya win 4-0 on aggregate
At Kigali
APR (RWA) 4 (Rwatubyaye 7, 15, 66, Sibomana 90) Swallows (SWZ) 1 (Mkweli 26)
APR win 4-2 on aggregate
At Dar es Salaam 
Young Africans (TAN) 2 (Tambwe 3, Kamusoko 59) Cercle Joachim (MRI) 0
Africans win 3-0 on aggregate
At Bata, Equatorial Guinea
Racing Micomeseng (GEQ) 0 Recreativo Libolo (ANG) 4 (Diawara (3), Erivaldo)
Libolo win 9-1 on aggregate
At Durban, South Africa
Kaizer Chiefs (RSA) v Volcan (COM) - match cancelled after Volcan failed to arrive
Chiefs qualify after winning first leg 4-0 
At Abidjan
ASEC Mimosas (CIV) 0 ASCOT (CHA) 0
ASEC win 1-0 on aggregate
At Sousse, Tunisia
Al Ahly Tripoli (LBA) 0 Onze Createurs (MLI) 0
Ahly win 2-1 on aggregate
At Douala, Cameroon
Union Douala (CMR) 1 (Nlend 52-pen) Nimba Utd (LBR) 0
Douala win 4-1 on aggregate 
At Abidjan
AS Tanda (CIV) 0 Club Africain (TUN) 0
Africain win 2-0 on aggregate
At Bejaia, Algeria
Mouloudia Bejaia (ALG) 3 (Yakubu 12-og, Khadir 58, Hamzaoui 62) AshantiGold (GHA) 1 (Osei 41)
Bejaia win 3-2 on aggregate
Winners qualify for last-32 round 
Byes: Ferroviario Maputo (MOZ), Warri Wolves (NGR)
Withdrew: Centre Chiefs (BOT), Sporting Praia Cruz (STP)

From Zee News

0 Comment - Join the Discussions

trending

photo gallery

video