FIFA World Cup 2018 complete schedule, groups, venue and timings in India

FIFA World Cup 2018 pre-quarterfinals got off to an electric start with France knocking Argentina out while Portugal surrendering to Uruguay. Which other big teams will have to book an early flight back home?

FIFA World Cup 2018 complete schedule, groups, venue and timings in India

FIFA World Cup 2018, world's biggest sports extravaganza, kicked off in Russia on June 14, Thursday. After intense group-stage battles, 16 teams progressed to the next round with Argentina bowing down to France in the first contest in the Round of 16.

Below are the groups, full schedule and match timings in Indian Standard Time (IST). The groups are as follows:

Group A: Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay
Group B: Portugal, Spain, Morocco, Iran
Group C: France, Australia, Peru, Denmark
Group D: Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria
Group E: Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia
Group F: Germany, Mexico, Sweden, South Korea
Group G: Belgium, Panama, Tunisia, England
Group H: Poland, Senegal, Colombia, Japan
   
Full schedule, venues and timings in IST:

Thursday, 14 June
Russia vs Saudi Arabia (Group A)
Venue: Luzhniki Stadium, Moscow
Time: 8:30 pm

Result: Russia 5-0 Saudi Arabia

Friday, 15 June
Egypt vs Uruguay (Group A)
Venue: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
Time: 5:30 pm

Result: Uruguay 1-0 Egypt

Morocco vs Iran (Group B)
Venue: Saint Petersburg Stadium, Venue: Saint Petersburg Stadium, Saint Petersburg
Time: 8:30 pm

Result: Morocco 0-1 Iran

Portugal vs Spain (Group B) - 
Venue: Fisht Stadium, Sochi
Time: 11:30 pm

Result: Portugal 3-3 Spain

Saturday, 16 June
France vs Australia (Group C)
Venue: Kazan Arena, Kazan
Time: 3:30 pm

Result: France 1-2 Australia

Argentina vs Iceland (Group D)
Venue: Spartak Stadium, Moscow
Time: 6:30 pm

Result: Argentina 1-1 Iceland

Peru vs Denmark (Group C)
Venue: Mordovia Arena, Saransk
Time: 9.30 pm

Result: Peru 0-1 Denmark

Sunday, 17 June
Croatia vs Nigeria (Group D)
Venue: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
Time: 12:30 am

Result: Croatia 2-1 Nigeria

Costa Rica vs Serbia (Group E)
Venue: Samara Arena, Samara
Time: 5:30 pm

Result: Costa Rica 0-1 Serbia

Germany vs Mexico (Group F)
Venue: Luzhniki Stadium, Moscow
Time: 8:30 pm

Result: Germany 0-1 Mexico

Brazil vs Switzerland (Group E)
Venue: Rostov Arena, Rostov-on-Don
Time: 11.30 pm

Result: Brazil 1-1 Switzerland

Monday, 18 June
Sweden vs South Korea (Group F)
Venue: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
Time: 5:30 pm

Belgium vs Panama (Group G)
Venue: Fisht Stadium, Sochi
Time: 8:30 pm

Tunisia vs England (Group G)
Venue: Volgograd Stadium, Volgograd
Time: 11:30 pm

Tuesday, 19 June
Colombia vs Japan (Group H)
Venue: Mordovia Arena, Saransk
Time: 5:30 pm

Poland vs Senegal (Group H)
Venue: Spartak Stadium, Moscow
Time: 8:30 pm

Russia vs Egypt (Group A)
Venue: Saint Petersburg Stadium, Saint Petersburg
Time: 11:30 pm

Wednesday, 20 June
Portugal vs Morocco (Group B)
Venue: Luzhniki Stadium, Moscow
Time: 5:30 pm

Uruguay vs Saudi Arabia (Group A)
Venue: Rostov Arena, Rostov-on-Don
Time: 8:30 pm

Iran vs Spain (Group B)
Venue: Kazan Arena, Kazan
Time: 11:30 pm

Thursday, 21 June

Denmark vs Australia (Group C)

Venue: Samara Arena, Samara
Time: 5:30 pm

France vs Peru (Group C)
Venue: Ekaterinburg Arnea, Ekaterinburg
Time: 8:30 pm

Argentina vs Croatia (Group D)
Venue: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
Time: 11:30 pm

Friday, 22 June
Brazil vs Costa Rica (Group E)
Venue: Saint Petersburg Stadium, Saint Petersburg
Time: 5:30 pm

Nigeria vs Iceland (Group D)
Venue: Volgograd Stadium, Volgograd
Time: 8:30 pm

Serbia vs Switzerland (Group E)
Venue: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
Time: 11:30 pm

Saturday, 23 June
Belgium vs Tunisia (Group G)
Venue: Spartak Stadium, Moscow
Time: 5:30 pm

South Korea vs Mexico (Group F)
Venue: Rostov Arena, Rostov-on-Don
Time: 8:30 pm

Germany v Sweden (Group F)
Venue: Fisht Stadium, Sochi
Time: 11:30 pm

Sunday, 24 June
England vs Panama (Group G)
Venue: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
Time: 5:30 pm

Japan vs Senegal (Group H)
Venue: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg 
Time: 8:30 pm

Poland vs Colombia (Group H)
Venue: Kazan Arena, Kazan
Time: 11:30 pm

Monday, 25 June
Uruguay vs Russia (Group A)
Venue: Samara Arena, Samara
Time: 7:30 pm

Saudi Arabia vs Egypt (Group A)
Venue: Volgograd Stadium, Volgograd
Time: 7:30 pm

Spain vs Morocco (Group B)
Venue: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad 
Time: 11:30 pm

Iran vs Portugal (Group B)
Venue: Mordovia Arena, Saransk
Time: 11:30 pm

Tuesday, 26 June
Denmark vs France (Group C)
Venue: Luzhniki Stadium, Moscow
Time: 7:30 pm

Australia vs Peru (Group C)
Venue: Fisht Stadium, Sochi
Time: 7:30 pm

Nigeria vs Argentina (Group D)
Venue: Saint Petersburg Stadium, Saint Petersburg
Time: 11:30 pm

Iceland vs Croatia (Group D)
Venue: Rostov Arena, Rostov-on-Don
Time: 11:30 pm

Wednesday, 27 June
South Korea vs Germany (Group F)
Venue: Kazan Arena, Kazan
Time: 7:30 pm

Mexico vs Sweden (Group F)
Venue: Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
Time: 7:30 pm

Serbia vs Brazil (Group E)
Venue: Spartak Stadium, Moscow
Time: 11:30 pm

Switzerland vs Costa Rica (Group E)
Venue: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
Time: 11:30 pm

Thursday 28 June
Japan vs Poland (Group H)
Venue: Volgograd Stadium, Volgograd
Time: 7:30 pm

Senegal vs Colombia (Group H)
Venue: Samara Arena, Samara
Time: 7:30 pm

England vs Belgium (Group G)
Venue: Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
Time: 11:30 pm

Panama vs Tunisia (Group G)
Venue: Mordovia Arena, Saransk
Time: 11:30 pm

Round of 16 (pre-quarterfinals)
Saturday, 30 June

France (Group C winner) vs Argentina (Group D runner-up)
Venue: Kazan Arena, Kazan
Time: 7:30 pm

Result: France 4-3 Argentina

Uruguay (Group A winner) vs Portugal (Group B runner-up)
Venue: Fisht Stadium, Sochi
Time: 11.30 pm

Result: Uruguay 2-1 Portugal

Sunday, 1 July
Spain (Group B winner) vs Russia (Group A runner-up)
Venue: Luzhniki Stadium, Moscow
Time: 7:30 pm

Result: Spain 1-1 Russia. Russia win 4-3 on penalties.

Croatia (Group D winner) vs Denmark (Group C runner-up)

Venue: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
Time: 11:30 pm

Result: Croatia 1-1 Denmark. Croatia win 3-2 on penalties.

Monday, 2 July
Brazil (Group E winner) vs Mexico (Group F runner-up)
Venue: Samara Arena, Samara
Time: 7:30 pm

Result: Brazil 2-0 Mexico

Belgium (Group G winner) vs Japan (Group H runner-up)
Venue: Rostov Arena, Rostov-on-Don
Time: 11.30 pm

Result: Belgium 3-2 Japan

Tuesday, 3 July
Sweden (Group F winner) vs Switzerland (Group E runner-up)
Venue: Saint Petersburg Stadium, Saint Petersburg
Time: 7:30 pm

Result: Sweden 1-0 Switzerland

Colombia (Group H winner) vs England (Group G runner-up)
Venue: Spartak Stadium, Moscow
Time: 11:30 pm

Result: England 1-1 Colombia. England win 4-3 on penalties

Quarterfinals
Friday, 6 July

France vs Uruguay
Venue: Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
Time: 7:30 pm

Result: France 2-0 Uruguay

Brazil vs Belgium
Venue: Kazan Arena, Kazan
Time: 11:30 pm

Result: Belgium 2-1 Brazil

Saturday, 7 July
Sweden vs England
Venue: Samara Arena, Samara
Time: 7:30 pm

Result: England 2-0 Belgium

Russia vs Croatia
Venue: Fisht Stadium, Sochi
Time: 11:30 pm

Result: Russia 2-2 Croatia. Croatia win 4-3 on penalties

Semifinals
Tuesday, 10 July

France vs Belgium
Venue: Saint Petersburg Stadium, Saint Petersburg
Time: 11:30 pm

Result: France 1-0 Belgium

Wednesday, 11 July
Croatia vs England
Venue: Luzhniki Stadium, Moscow
Time: 11:30 pm

Result: Croatia 2-1 England

Third place match
Saturday, 14 July

Belgium vs England
Venue: Saint Petersburg Stadium, Saint Petersburg
Time: 7:30 pm

Result: Belgium 2-0 England 

Final

Sunday, 15 July
France vs Croatia
Venue: Luzhniki Stadium, Moscow
Time: 8:30 pm

A total of 32 teams are taking part in the Football World Cup which is being played across 12 venues and involves 64 matches. There are 23 players in the final team announced by each nation.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. You can find out more by clicking this link

Close